kontakt@royaldental.katowice.pl
Pon.- Pt. 8:00–20:00

Korony

Korony stosujemy do rekonstrukcji zębów mocno uszkodzonych, zniszczonych bądź dla wzmocnienia po leczeniu kanałowym. Dzięki koronom odmieniamy również estetykę uśmiechu w sytuacji, gdy pacjent nie może skorzystać z innych rozwiązań, takich jak: licówki czy bonding.

Korony Katowice

Czym są korony?

Korony zębowe to stałe uzupełnienia protetyczne mocowane do naturalnych zębów lub implantów. Gwarantują piękny, naturalny efekt, a jednocześnie zapewniają pełen komfort i swobodę uśmiechania się.

Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonywane na:
Korony pełnoceramiczne

Kiedy zakłada się koronę zębową?

Koronę zębową zakłada się, gdy naturalna korona zęba została uszkodzona w znacznym stopniu – dla odbudowy, odzyskania funkcji fizjologicznych zęba i przywrócenia estetyki. Możemy ją osadzić na naturalnym korzeniu zębowym bądź na wszczepionym wcześniej implancie.
Korony stosujemy również po leczeniu endodontycznym. Martwy ząb jest słabszy od naturalnego, więc korona pełni tu funkcję ochronną i wzmacniającą.

Jak przebiega leczenie w Royal Dental Katowice?

Leczenie protetyczne z zastosowaniem koron zębowych możemy zamknąć już w dwóch wizytach.

I wizyta

Starannie szlifujemy ząb, pobieramy wycisk dla protetyka i zakładamy koronę tymczasową. Protetyk precyzyjnie przygotowuje koronę, by szczelnie przylegała do naturalnej tkanki, a tym samym służyła pacjentowi przez długi czas. Zazwyczaj jest gotowa w ciągu 2-3 dni.

II wizyta

Usuwamy koronę tymczasową i za pomocą kleju stomatologicznego do uprzednio oszlifowanego zęba przyklejamy właściwą koronę opracowaną przez protetyka.

Dlaczego korony w Royal Dental?

Korony na implancie

W przypadku korony na implancie niezbędna jest wcześniejsza implantacja, czyli wszczepienie implantu, który będzie zastępował korzeń zęba. Implantacja to zabieg całkowicie bezbolesny – wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po wygojeniu, pacjent odwiedza gabinet, by połączyć przygotowaną przez protetyka koronę z implantem za pomocą specjalnego łącznika.
Korona zębowa na implancie to rozwiązanie trwalsze od korony mocowanej na korzeniu – przy właściwej higienie jamy ustnej (o korony należy dbać jak o naturalne uzębienie) może służyć pacjentowi nawet kilkadziesiąt lat.
Rodzaje koron na implantach:

Korony w Royal Dental Katowice

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Założenie korony na zęba trwa maksymalnie do kilkudziesiętu minut. Przyklejamy ją do naturalnej tkanki za pomocą kleju stomatologicznego. W przypadku korony na implancie, mocujemy ją z wykorzystaniem tzw. łącznika.
Wytrzymałość koron zębowych zależy od wielu czynników. Kluczowym jest materiał, z którego korona została wykonana. Najtrwalsze są korony cyrkonowe. Najbardziej estetyczne (do złudzenia przypominające naturalne zęby), a jednocześnie trwałe – korony pełnoceramiczne. Z kolei najbardziej podatne na uszkodzenia – korony kompozytowe oraz akrylowe. Dlatego też te ostatnie stosuje się jako rozwiązania tymczasowe. Trwałość koron zależy również od doświadczenia i umiejętności lekarzy (duże znaczenie ma dokładne dopasowanie do oszlifowanego zęba, by wyeliminować nieszczelności) oraz od codziennej higieny jamy ustnej. Wybierając korony porcelanowe lub pełnoceramiczne i dbając o nie tak jak o naturalne uzębienie, można zakładać, że posłużą nam nawet 20 lat.
Korony cyrkonowe mogą z powodzeniem służyć nam nawet przez kilkadziesiąt lat. Pacjent musi jednak pamiętać o ich właściwej, regularnej higienie.
Korony pełnoceramiczne są mniej trwałe od koron cyrkonowych, jednak gwarantują pożądany przez większość pacjentów, niezwykle naturalny efekt. Są właściwie nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Korony pełnoceramiczne zakładane w Royal Dental Katowice mogą posłużyć nawet 20 lat, jeśli pacjent będzie przestrzegać zasad właściwej higieny jamy ustnej (takiej samej jak w przypadku naturalnego uzębienia) oraz odbywać wizyty kontrolne.
Do założenia korony zębowej wystarczą dwie wizyty. Podczas pierwszej przygotowujemy ząb, pobieramy wycisk dla protetyka i zakładamy koronę tymczasową, podczas drugiej – mocujemy właściwą koronę na uprzednio oszlifowanym, naturalnym zębie.

Nieco więcej spotkań wymaga leczenie protetyczne w sytuacji, gdy ząb jest na tyle zniszczony, że nie ma możliwości, by utrzymał koronę. Wówczas proponujemy osadzenie korony na implancie, co wymaga przeprowadzenia zabiegu implantacji.
Nie. Koron nie wybielimy, dlatego, należy je zawsze dobierać do docelowego odcienia naszego uśmiechu.
Ceny koron porcelanowych w Katowicach oscylują w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych, zależą od rodzaju podbudowy korony oraz doświadczenia lekarzy. Aktualny cennik Royal Dental Katowice znajdziesz na naszej stronie.

W dniu 31.05. nasza klinika będzie nieczynna.