Umów się na wizytę: 32 610 06 10

Profilaktyka dziecięca Toggle

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zęby mleczne mają słabszą budowę w porównaniu z zębami stałymi, dlatego są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Co więcej, wszelkie zmiany chorobowe w przypadku mleczaków rozprzestrzeniają się błyskawicznie, często ogarniając wyrzynające się zęby stałe. Zła kondycja mleczaków wpływa negatywnie na rozwój zgryzu, zaburza funkcje mowy i żucia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, dzięki której można oszczędzić dziecku stresu związanego z inwazyjnym leczeniem, a sobie – niepotrzebnych wydatków. Zabiegi profilaktyczne takie jak fluoryzacja czy lakowanie są bezpieczne i całkowicie bezbolesne.

 

Fluoryzacja zębów (lakierowanie)

O fluorze krąży wiele mitów, przez co niektórzy rodzice obawiają się jego stosowania. Tymczasem wszystko zależy od dawki i sposobu aplikacji. Podczas fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym zapewniamy Małemu Pacjentowi pełne bezpieczeństwo i gwarantujemy, że pokrycie ząbków cienką warstwą preparatu ze związkiem fluoru, zapewni uśmiechowi dziecka same korzyści! Jak to działa?

Na gumową nakładkę aplikujemy preparat w postaci pianki o owocowym smaku i zapachu. Następnie przykładamy nakładkę do ząbków. Wystarczy kilkanaście sekund i… gotowe! Ząbki dziecka są odtąd pokryte ochronną warstwą fluoru, który wzmacnia i chroni szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów, produkowanych przez bakterie płytki nazębnej.

Lakierowanie mleczaków jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych Pacjentów, którzy dopiero uczą się jak zachować dokładną, prawidłową higienę jamy ustnej. 

 

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie mleczaków zmniejsza nawet o 80% ryzyko pojawienia się ubytków!

Budowa uśmiechu nie sprzyja dokładnemu oczyszczaniu. Szczoteczką trudno dosięgnąć do powierzchni międzyzębowych, wymieść zalegające resztki pokarmowe z bruzd i szczelin. Do stosowania nitki stomatologicznej trudno zachęcić dorosłych, a co dopiero dzieci! Nie ukrywajmy też, że to właśnie najmłodsi najczęściej i najchętniej sięgają po niezdrowe dla uśmiechu, ale jakże pyszne, słodkości! Dlatego, by uchronić zęby pociechy przed próchnicą, tak istotne jest lakowanie mleczaków – warto je wykonać tuż po wyrznięciu się całej powierzchni żującej. 

Przebieg lakowania ząbków:

 • Laserem diagnostycznym sprawdzamy obecny stan uśmiechu – to czego nie dostrzeże ludzkie oko, nie umknie oku precyzyjnego sprzętu. Dzięki laserowi możemy wykryć próchnicę w bardzo wczesnym stadium rozwoju, niewidocznym gołym okiem i zastosować bezinwazyjne leczenie.
 • Jeśli ząbki są zdrowe, przed nałożeniem laku dokładnie oczyszczamy ich powierzchnię.
 • Nakładamy lak, by stworzył szczelną barierę ochronną przed zewnętrznymi czynnikami próchnicotwórczymi (takimi jak np. cukier).
 • Naświetlamy ząbki przez kilkadziesiąt sekund, co utwardza i utrwala lak.

Lakowanie to zabieg bezbolesny i skuteczny.

 

Jak zadbać o uśmiech dziecka?

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób dbać o zdrowy uśmiech swojego dziecka? Nie wiesz, który z zabiegów profilaktycznych wybrać? Jeśli Twoja pociecha jeszcze nigdy nie miała styczności z dentystą, zaplanuj wizytę adaptacyjną w gabinecie stomatologicznym. Mały Pacjent oswoi się z nowym otoczeniem, a my, jeśli dziecko wyrazi chęć współpracy (nie działamy na siłę!), sprawdzimy stan jego uśmiechu. Zarekomendujemy Ci najlepsze rozwiązania, doradzimy jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Zapraszamy także na konsultacje z laserowym badaniem próchnicy.

Zaplanuj wizytę:  539 334 400.

play button tray arrow
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja

   * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
   Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.

   Invisalign

   na zęby Niewidoczne aparaty na zęby. Dzięki Invisalign posiadanie wymarzonego uśmiechu nie jest już problemem. czytaj więcej

   logo mediraty